Vážení lounští,

čtvrtek 19.3.2020 a to nejdůležitější, co se v Lounech událo v rámci současné koronakrize. Jako obvykle Vás poprosím o sdílení, aby se informace dostala k co nejvíce lidem.

Dnes v poledne stále platilo, že nebyl oficiálně potvrzen žádný pozitivní nález u osob s bydlištěm na území města i okresu Louny. ??Rozhodně to ale neznamená, že bychom snad měli polevit v nošení (a výrobě) roušek, vyhýbání se větších shluků lidí a maximální možné hygieně ?. Naopak!

Konečně dorazila první várka ochranných pomůcek ? z Ústeckého kraje. Není jich mnoho, ale je to vzpruha! Přišlo nám zhruba 1200 roušek pro ZŠ a MŠ Kpt. Otakara Jaroše, která je určena jako spádová škola pro děti zaměstnanců bezpečnostních sborů ?‍♀️?‍?, obecní policie ?‍♂️, poskytovatelů zdravotních služeb ?‍⚕️, orgánů ochrany veřejného zdraví ?‍? a příslušníků ozbrojených sil ?‍♀️ z území celého ORP. Dalších asi 1500 roušek dostal již také Domov pro seniory ????.

Nějakých 2400 roušek dorazilo na radnici pro území ORP Louny. Zítra je budeme společně s našimi zhruba 2 stovkami respirátorů FFP2 distribuovat zejména do lékáren ? a k lékařům ??‍⚕️??‍⚕️v Lounech, Postoloprtech a okolních obcích, kde bude jejich využití nejefektivnější.

Respirátorů je nedostatek. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT ??‍????‍? na svém webu publikovala návod na nouzovou sterilizaci respirátorů, které jsou sice určené k jednorázovému použití, nicméně je možné je nouzově sterilizovat pro opakované použití. Jednoduchý návod ? naleznete na stránkách fakulty – https://1url.cz/@SterilizaceRespiratoru

Dnes dopoledne se na hlavní poště ? shlukoval velký počet lidí, proto pošta přistoupila k opatření, kdy jsou dovnitř klienti vpoušteni po jednom a fronta stojí venku s 2 m rozestupy ?‍♂️ ?‍♀️?‍♂️ ?‍♀️. Apeluji na všechny, vydržme čekat a buďme k sobě vzájemně ohleduplní (nejen ve frontě před poštou). Je to v zájmu nás všech.

Pomáhat se dá různě třeba dodávkou materiálu na roušky (rouškyPOINT ? hlásí nedostatek tkalounů a gumiček), jejich šitím nebo bezplatným servisem šicích strojů. Případně jako lounský student gymnázia David Hertl ??‍?, který spustil informační web http://virlouny.cz/, vedle aktuálních zpráv jsou stránky plné praktických informací. Skvělé jsou jako informační zdroj pro ty, kteří nejsou aktivní na sociálních sítích.

Zítra kolem 19:00 zde čekejte další denní souhrn a Každý den ve 20:00 zatleskejme z balkonu všem zdravotníkům!

A hlavně buďte zdrávi!

Mgr. Pavel Janda, starosta města Loun

PODLE FACEBOOKU STAROSTY LOUN MGR. PAVLA JANDY – ORIGINÁLNÍ ČLÁNEK